Boys Varsity Swimming, Girls Varsity Swimming · Swim and Dive Honors


After finishing the season strong, the Jackrabbits were awarded some 16-5A All-District Honors, 4-5A All-Region Honors, and UIL 5A All-State Honors.  Congratulations to everyone!

 

Rachel New

2nd team all district 200 free and 500 free

 

Cheyenne Barnes

2nd team all-district 100 fly, HM all-district 200 free

 

David Gamon

1st team all-district 500 free, 2nd team all district 200 free

 

Sophia Groshans

1st team all-district 200 IM, 2nd team all-district 100 fly

 

Andrew Gilbert

1st team All-District 200 IM and 100 free

All-Region Honorable Mention 200 IM

 

Cody Burns

2nd Team All-district 200 IM and 100 fly

 

Matthew Wagner

1st team all-district 100 back, 2nd team all-district 200 IM

 

 Jazlynn Lomaz

1st team all-district 50 free, 2nd team all-district 100 free

 

Kaci Blackshear

2nd team all-district 50 free and 100 free

 

Eva Felix

1st team all-district 100 breast, 2nd team all-district 50 free

 

Taylor Williams

2nd team all-district 50 free, HM all-district 100 free

 

Ty Wright

2nd team all-district 50 free, HM all-district 100 breast

 

Thomas Gray

2nd team all-district 100 back, HM all-district 50 free

 

Maddie Belobraydic

1st team all-district diving, District 14 women’s diver of the year

1st team All-Region diving, Region 4 diver of the year

2nd team All-State diving

 

Skye Hoover

1st team all-district diving

1st team All-Region diving

2nd team All-State diving

 

Bryce Benson

1st team all-district diving

2nd team All-Region diving

 

Michael Gilbert

1st team all-district 100 fly and 100 breast

2nd team All-Region 100 breast, All-Region Honorable Mention 100 fly

 

Tyler Thomas

2nd team all-district 100 fly

 

Mason Gonzales

2nd team all-district 100 back, HM all-district 100 fly

 

 Ashlyn Carden

1st team all-district 100 back, 2nd team all-district 500 free

 

Regan English

2nd team all-district 500 free, HM all-district 100 back

 

Abigail Berari

HM all-district 500 free

 

Hailey Hernandez

2nd team all-district 100 back

 

Grace McClung

HM all-district 100 breast

 

Tatum Terry

HM all-District 100 breast

 

Girls Medley Relay; Ashlyn Carden, Grace McClung, Sophia Groshans, Elizabeth Thornton

1st team all-district

 

Boys Medley Relay; Andrew Gilbert, Michael Gilbert, Mason Gonzales, Taylor Williams, 

1st Team all-district

2nd Team All-Region

 

Girls 200 free relay; Kaci Blackshear, Rachel New, Eva Felix, Jazlynn Lomax,  (Elizabeth Thornton region team)

1st team all-district

2nd Team All-Region 

 

Boys 200 free relay; Taylor Williams, Ty Wright, Mason Gonzales, Michael Gilbert,

1st team all-district

 

Girls 400 free relay; Jazlynn Lomax, Kaci Blackshear, Rachel New, Eva Felix

1st Team all-district

2nd Team All-Region

 

Boys 400 free relay; David Gamon, Cody Burns, Tyler Thomas, Andrew Gilbert 

1st team all-district

All-Region Honorable Mention